Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Nowe oblicze Polski

Bułgaria - przemilczana rewolucja

Bułgarzy obalili rządPremier Bułgarii Boiko Borysow i protestują nadal. Co się stało w Bułgarii? Dlaczego polskie media przemilczają lub zdawkowo informują o sytuacji w tym kraju? 

Bułgarzy od stycznia masowo wychodzą na ulice swoich miast. Codziennie o 17.00 mieszkańcy Bułgarii manifestują domagając się odejścia całej klasy politycznej. 20 lutego Premier Bojko Borysow podał swój rząd do dymisji a Prezydent Rosen Plewnelijew rozpisał nowe wybory na 12 maja. Wcześniej Prezydent prosił kolejne pod względem wyników w wyborach partie polityczne do stworzenia rządu, lecz wszystkie odmówiły.

Pomimo braku rządu, Bułgarzy nadal protestują. Bułgarzy chcą oczyszczenia, stworzenia nowej klasy politycznej. Bezrobocie w ostatnich latach rządów Borysowa wzrosło z 6 do 12 proc. Ceny podstawowych artykułów żywnościowych również znacznie podrożały. Bułgaria bardzo ucierpiała z powodu kryzysu w Europie. Skończyła się dobra passa, na turystyce już się nie zarobi tak jak kiedyś. Produkcja wewnętrzna i siła nabywcza Bułgarów są zbyt małe, by zapewnić wzrost gospodarczy. Nawet w Sofii - stolicy Bułgarii są opustoszałe puby i sklepy. Każdy oszczędza, ludziom żyje się coraz gorzej. 

Ludzie nie wytrzymali, wyszli masowo na ulice miast, chcą zmiany systemu, konstytucji. W protestach bierze udział duża grupa młodzieży organizująca się przez portale społecznościowe. Protestują różne branże przemysłu, młodzież i emeryci. Bułgaria wstąpiła do Unii Europejskiej w 2007 roku. Wszyscy byli podnieceni, że już od tego czasu może być tylko lepiej... niestety. Teraz bez perspektyw na przyszłość, ludzie chcą całkowitego przewrotu. 

Jak bardzo sytuacja ekonomiczna i społeczna Bułgarii przypomina polską? Dlaczego media milczą? Czyżby były sterowane przez aparat partyjny? Rządzący boją się podobnych manifestacji w Polsce. Boją się, że Polacy przykładem Bułgarów wyjdą na ulicę.

 

Share
Share

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych